جستجو

فنلند کشوری زیبا و سرد است.

«من در فصل تابستان به فنلند آمدم ولی هوا واقعاً سرد بود. زمستان آن را من هیچ وقت در جای دیگر ندیده بودم. عجیب بود. بسیار سرد بود.»

مردی سومالیایی که سالها در فنلند زندگی کرده است، می گوید وقتی او به فنلند رسید، با شرایط آب و هوایی فنلند ناآشنا بود. حالا عکس و فیلم به سرعت ذریعه انترنت منتشر می‌شود ولی به نظر این مرد فقط در صورتی می‌توانید وضع آب و هوای فنلند را درک کنید که آن را تجربه کرده باشید.

مثلاً، در هلسینگی، پایتخت فنلند، که در جنوب این کشور قرار دارد، میانگین دما در جنوری حدود 4- درجه سانتی گرید است ولی بعضی اوقات ممکن است به 25- درجه سانتی‌گرید نیز برسد.

مردی کردی الاصل وباشنده فنلند می‌گوید: «وقتی مهاجران تازه وارد را در فصل زمستان دیدم، آنها از من می‌پرسیدند که چطور باید لباس بپوشند. به نظر می‌رسید که هیچ چیز نمی‌تواند آنها را گرم نگهدارد».

در فصل زمستان در فنلند برف می‌بارد و میزان بارش در مناطق شمالی بیشتر از مناطق جنوبی است. زنی عراقی الاصل که در زمستان پربرف به فنلند آمده بود، برفی به اندازه زانوی خود را مشاهده کرد.

او اکنون آن روزها را با لبخند به یاد می‌آورد: «من حدود نیم ساعت در شهر گردش کردم و در مسیر بازگشت به سختی خانه‌ خود را پیدا کردم چون برف همه جا را پوشانده بود».

گرمترین ماه در فنلند جولای است که اوسط درجه حرارت هلسینگی در این ماه به حدود 18+ درجه سانتی‌ گرید می‌رسد. بعضی اوقات درجه حرارت به 30+ درجه سانتی‌ گرید نیز می‌رسد.

مردم با پوشاک مناسب می‌توانند سرما را تحمل کنند

مردی افغانی الاصل با خنده می‌گوید: « سالانه در افغانستان 300 روز آفتابی داریم و می‌توانید در زمستان نیز آفتاب را ببینید. در ابتدا تعجب می‌کردم که چرا مردم فنلند درباره آفتاب شعر می‌گویند، در حالی که ما درباره سایه شعر می‌گوییم. اکنون دلیل آن را می‌دانم؛ در اینجا در زمستان آفتاب نداریم».

در هلسینگی، پایتخت فنلند، روزهای ماه دسمبر فقط پنج ساعت طول می کشد. در شمال فنلند، خورشید اصلاً در اواسط فصل زمستان طلوع نمی‌کند و حتی هوا در نصف روز نیمه تاریک است. مردی سومالیایی الاصل می‌گوید که تاریکی بالای روحیه فرد تاثیر می‌گذارد. این مرد تاریکی را از سرما بدتر می‌داند.

«آب و هوای فنلند با آنچه من به آن عادت داشتم بسیار متفاوت است. در سومالیا طول روز و شب تقریباً برابر است و هوای آنجا کیفیتی واقعاً بهتر از اینجا دارد.»

مردی افغانی الاصل که ده سال در فنلند زندگی کرده است می‌گوید که مردم دنیا به خوبی با شرایط فنلند آشنا نیستند. دوستان او در افغانستان نمی‌توانند تاریکی و سرما را به راحتی باور کنند.

«من با تلیفون به دوستانم می‌گویم که صبحها در تاریکی به محل کار می‌روم و ساعت سه عصر نیز هوا تاریک است. آنها این گفته من را باور نمی‌کنند.»

فصل تابستان روشن زیباست

در مقابل فصل زمستان تاریک، فصل تابستان در فنلند روشن است. در جنوب فنلند در وسط فصل تابستان طول شب فقط حدود پنج ساعت است. در مناطق شمالی این کشور اصلاً غروب و تاریکی وجود ندارد. این وضعیت تابستان را زیبا می‌کند. می‌توانید نیمه شب در بیرون از خانه بنشینید و با نور طبیعی روزنامه بخوانید.

مردی کردی الاصل می‌گوید: «پیش از آمدن به فنلند فقط می‌دانستم که در این کشور نیمی از سال کاملاً تاریک و نیمی دیگر روشن است. در روزهای اول اقامت در فنلند، روزهای طویل تابستان ممکن است سبب بی‌خوابی شود چون بدن شما نمی‌تواند بفهمد که چی زمانی روز و چی زمانی شب است».

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که به اصطلاح خورشید نیمه-شب زیباست و فرد به نور عادت می‌کند. البته این وضعیت ممکن است باعث بروز مشکلات مذهبی شود. مردی افغانی الاصل به ما می‌گوید که سال گذشته ماه رمضان بر بنیاد تقویم هجری مسلمانان بین 6 جون و 5 جولای قرار گرفت. در این مدت خورشید در شمال فنلند اصلاً غروب نکرد و طول شب در جنوب فنلند فقط پنج ساعت بود.

«من مسلمان هستم و البته باید نماز بخوانم. ولی تابستان سال گذشته واقعاً دچار مشکل شدم. طول شب، که در آن می‌توانستید غذا بخورید، واقعاً کوتاه و در نتیجه مدت روزه‌داری بسیار طولانی بود.»

کتگوری ها:

درخواست پناهندگی

رسانه اجتماعی:

  • Facebook
  • Twitter
  • Send Email
برگشت به بالا