جستجو

«همسایگان متفاوت هستند»

مردی سومالیای الاصل که بیشتر از 20 سال در فنلند زندگی کرده است، می گوید که اگر فردی با موضوع ناخوشایندی در فنلند مواجه شود، آن را به درون-گرایی مردم این کشور نسبت می‌دهد.

او اضافه می کند که: «در سومالیا، همسایگان جزء فامیل هستند؛ اطفال با هم کلان می‌شوند و تربیه می شوند. همسایگان بدون هیچ قید و شرطی در کنار هم غذا می‌خورند. روابط در آنجا گرم و صمیمی است».

به نظر او در فنلند اوضاع کاملاً بر عکس است.

«حتی اگر با همسایه خود احوال‌ پرسی کنید، جوابی دریافت نمی‌کنید، چی برسد به این که بخواهید آنها را به خانه خود دعوت کنید. من مدت‌ها در فنلند زندگی کرده‌ام ولی تا اکنون با هیچ یک از همسایگان خود دوست نشده‌ام. وقتی این موضوع را به دوستانم در سومالیا می‌گویم، آنها به سختی آن را باور می‌کنند.»

مردی افغانی الاصل که مدت‌ها در فنلند زندگی کرده است، صداقت و خوش-قولی مردم فنلند را ستایش می کند. او می‌گوید که این ویژگی‌ها را هم مسئولان و هم مردم عادی دارند. هر چند، درایجاد روابط شخصی صبر نیاز است.

او اضافه می‌کند: «یک فنلندی معمولاً به تدریج با دیگران ارتباط برقرار می‌کند تا فرصت شناخت شخصیت آنها را داشته باشد و بعد از آن تصمیم بگیرد که آیا باید رابطه دوستی برقرار کند یا نه؟».

مرد دیگری افغانی الاصل این گفته را تایید می‌کند.

«هیچ کس در محل وظیفه ام خودش را به من معرفی نکرده است یا نام من را نپرسیده است. در کشور محل تولدم وضعیت متفاوت بود، هیچ کس در آنجا این قسم درون گرا نبود.»

عریان بودن کاملاً طبیعی است

به خصوص برای افرادی که از کشورهای اسلامی به فنلند می‌آیند، بعضی جنبه‌های فرهنگ فنلند عجیب به نظر می‌رسد. مثلاً، عریان بودن برای مردم فنلند کاملاً طبیعی است. البته چنین نیست که مردم بدون لباس در مکان‌های عمومی حاضر شوند، ولی مردم ممکن است در سونا در حضور نزدیکان، دوستان و همکاران خود عریان حاضر شوند.

مردی افغانی الاصل و ساکن فنلند می‌گوید: «وضعیت سوناها در فنلند کاملاً متفاوت است. چون افراد باید زیرلباسی خود را بکشند. این موضوع عجیب است، چون در فرهنگ اسلامی هیچ کس در حضور دیگران عریان نمی‌شود».

مثلاً در حوض های آب بازی عمومی افراد بدون زیرپیراهنی در زیر شاور و ساحه سونا دیده می‌شوند. پیش از داخل شدن به حوض آببازی افراد باید خود را کاملاً بشویند.

مردی کردی الاصل می‌گوید: «عریان بودن در فنلند با دیگر نقاط دنیا تفاوت دارد، حتی با کردستان که مردم آن چندان مذهبی نیستند. ما در حوض آب بازی کاملاً عریان نمی‌شویم، بناء این فرهنگ فنلند کاملاً خاص است».

در فنلند زنان و مردان می‌توانند با هم به سونا بروند. حتی مردان ممکن است در سونا با زنانی با فقط پوشیدن یک روی پاک یا کاملاً عریان مواجه شوند. این فقط شیوه حمام کردن است و باید محترم شمرده شود.

الکول -بعضی اوقات بیشتر از اندازه- آرامش‌بخش است

مردم فنلند نظربه میزان مصرف الکول در اروپا بعد از انگلیس و دنمارک در رتبه سوم هستند. برای بعضی افراد مصرف الکول همیشه با مشکل همراه است ولی بعضی دیگر الکول را برای تفریح و کسب آرامش مصرف می‌کنند. برای افرادی که از کشوری با فرهنگ کاملاً متفاوت می‌آیند، مصرف بیشتر از اندازه الکول ممکن است مشکل‌آفرین باشد.

مردی سومالیایی الاصل می‌گوید: «در اوایل برای من بسیار عجیب بود، چون ما بسیار کم الکول مصرف می‌کنیم. در فنلند در همه جا الکول می‌بینید و مرتباً با افرادی که در مصرف الکول اسراف کرده‌اند روبرو می‌شوید. آنها ممکن است شما را با لقب‌هایی که بر بنیاد ظاهر شما می‌سازند، صدا کنند».

فرهنگ مصرف الکول در فنلند واقعاً بهتر شده است. افراد مذهبی نمی‌توانند فرهنگ مصرف الکول در فنلند را به راحتی درک کنند.

مردی کردی الاصل و باشنده فنلند می‌گوید: «بسیاری از افراد مایل به معاشرت با افراد الکولی نیستند و بیشتر افراد مذهبی مصرف الکول را نا درست می‌دانند. با این که مصرف الکول از نظر کردها چندان نا درست نیست و بسیاری از آنها الکول مصرف می‌کنند، ما از مصرف بیشتر از اندازه دوری می‌کنیم. دیدن فرد کاملاً مست در سرک برای ما عجیب است».

کتگوری ها:

درخواست پناهندگی فامیل

رسانه اجتماعی:

  • Facebook
  • Twitter
  • Send Email
برگشت به بالا